سیستم مدیریت هوشمند پارکینگ

سیستم مدیریت هوشمند پارکینگ

سیستم مدیریت هوشمند پارکینگ چیست؟

ترافیک و کمبود فضای پارک و پارکینگ از عوامل اصلی سردرگمی و بی‌حوصلگی رانندگان در اکثر شهرها به خصوص شهرهای بزرگ هستند. تعجب برانگیز نیست که سیستم مدیریت هوشمند پارکینگ جزو اولین ایده‌ها برای رفع مشکل پارکینگ و مدیریت ترافیک شهری می‌باشد.
ما در عرصه‌ای هستیم که دنیا در حال حرکت به سمت هوشمند سازی و توسعه‌ی اینترنت اشیا (IoT) در تمام زمینه‌ها است. در چنین عرصه‌ای سیستم مدیریت هوشمند پارکینگ به عنوان راهکاری نوآورانه و هوشمند، لازمه‌ی ساخت شهرهای هوشمند هستند.

هنگام برنامه ریزی به منظور ایجاد زیر ساخت های شهرهای هوشمند، توجه به کنترل هوشمند پارکینگ یکی از مهمترین برنامه‌هایی می‌باشند که باید توسط مسئولان دولتی، مدیران فناوری اطلاعات و مدیران اجرایی نوآور ، مدیران بهره برداری و مالکین پروژه ها مد نظر قرار گیرد.

سطوح مختلف امكانات پاركینگ می تواند بر كارایی ترافیك و كیفیت زندگی شهری تأثیر بگذارد . تصمیمات نادرست و مدیریت غیر استاندارد موجب تأثیر نامطلوب بر سیستم ترافیكی شهری صدمه و تخریب محیط زیست ، افزایش در هزینه های ساخت و مانع از پیشرفت اقتصادی می شود . بعد از گذشت چندین دهه و افزایش اتومبیل و نبود فضای كافی برای پارك و در نهایت هزینه زیاد ساختن امكانات پاركینگ، ارزیابی دقیق برای مدیریت و مكان یابی پاركینگ را ضروری ساخت. سیاست گذاران بخش حمل و نقل در سالهای اخیر به پارکینگ توجه بیشتری کرده و از آن به عنوان یک مکانیزم بالقوه برای رفع مشکلات ترافیک موجود و تراکم شهری نام می برند. همین امر باعث شده که تحقیقات گسترده ای در جنبه های مختلف پارکینگ و تقاضا برای ایجاد پارکینگ هوشمند انجام شود.

پارکینگ هوشمند - pms
سیستم مدیریت هوشمند پارکینگ

تجهیزات سیستم مدیریت هوشمند پارکینگ کدامند؟

در این سیستم از تجهیزاتی مانند سنسورهای تشخیص و اعلام حضور خودرو و با امکان تشخیص جهت ، سنسورهای تشخیص ارتفاع برای جلوگیری از ورود خودروهای با ارتفاع بیش از حد مجاز و کنترل رمپ ها، نمایشگر های هوشمند و داینامیک با قابلیت رنگهای RGB و البته در سیستم های مدیریت پارکینگ از تجهیزاتی مانند گیت‌های راه بند، دوربین های پردازش تصویر (برای تشخیص پلاک خودرو و تصویر راننده)، دستگاه های کارت دهنده و گیرنده و غیره استفاده می‌کنند.

با عنایت به روند رو به رشد هزینه های تولید انرژی و محدویت منابع آن، استفاده از سیستم هایی که بهینه سازی مصرف انرژی را به همراه دارند از جمله در پارکینگ ها امری ضروری به نظر می رسد. همزمان سیستم های مدیریت هوشمند باید علاوه بر بهینه سازی مصرف انرژی امکان تامین امنیت ، رفاه ، دسترسی آسان برای کاربر خود را فراهم نماید. امروزه در کشور های پیشرفته و در حال توسعه سیستم  PMS  پارکینگ و یا همان پارکینگ هوشمند به یكی از مهمترین ابزار های موثر در مدیریت شهرها تبدیل شده است.

ساختمان هوشمند کیانیک مشاوره هوشمند سازی ساختمان و فضای اداری و تجاری.

pms پارکینگ هوشمند