هوشمندسازی ویلا

هوشمندسازی ویلا چه مزایایی دارد؟

ظهور تکنولوژی‌های جدید اتفاقی است ملموس و مشهود که روزانه شاهدش هستیم. امنیت ویلا همان چیزی است که نیاز به سیستم هوشمند را پررنگ‌تر می‌سازد و اهمیت بکارگیری چنین سیستم‌هایی را برجسته می‌کند و هوشمندسازی ویلا را از الزامات آسایش و راحتی مبدل کرده است.
ویلای شمال مکانی است برای تفریح، ساختمانی که گران می‌خرید و احتمالا بیشتر روزهای سال از آن دورید، از این رو امنیت چنین مکانی بی‌تردید مهم است و توجه‌ای ویژه می‌طلبد.
با وجود سیستم‌های هوشمند، کنترل ویلا آسان می‌گردد، شما ویلای خود را مدیریت می‌کنید در حالی که کیلومترها با ویلایتان فاصله دارید و در شهری دیگر هستید. پیشنهاد می‌کنیم تا پایان با ما همراه باشید.

سیستم هوشمندسازی ویلا چیست و چه کاربردی دارد؟

موضوع امروزمان هوشمندسازی ویلا ست، این سیستم‌های هوشمند که با هدف مدیریت ویلا و دیگر ساختمان‌ها روی کار آمده‌اند به اختصار BMS نوشته می‌شوند، سیستم‌هایی که به شما کمک می‌کنند ویلا را از راه دور کنترل کنید و امنیتش را رصد نمایید. کارکرد چنین دستگاه‌هایی وابسته به یک کنترلر است، کنترلی که فعالیتش را مدیون اینترنت است. این کنترلر از تلفیق چند سخت افزار حاصل شده و از طریق نرم افزاری قدرتمند ایفای نقش می‌کند.

اگر بخواهیم مسئله را شفاف‌تر تشریح کنیم باید بگوییم تمام هماهنگی‌ها از طریق یک واحد کنترل مرکزی صورت می‌گیرد که چنین واحدی عموما یک رایانه است، شما به عنوان صاحب ویلا امور را از قاب تلفن هوشمندتان مدیریت خواهید کرد. تلفن شما فرامین را به واحد مرکزی می‌فرستد و این واحد کنترلی کاملا دقیق فرامین را اجرایی می‌کند.
سیستم BMS سیستم هوشمند ساختمان ، برای انجام فعالیت‌هایش نیازمند ارتباط با دوربین‌ها و سنسورهای متعددی است که در جای جای ویلا به کار گرفته می‌شوند.

مروری بر مزایای هوشمندسازی ویلا

سیستم هوشمند تنها ابزاری جهت کنترل امنیت ویلا نیست، قسمت‌های متفاوتی از ویلا را می‌توان از طریق چنین سیستم‌هایی مدیریت کرد که سیستم سرمایشی و گرمایشی یکی از موارد فوق است. خوب می‌دانیم رطوبت شمال زیاد است و همین امر سبب می‌شود گرم کردن ویلا در زمستان و یا خنک کردنش در زمستان طالب وقت زیادی باشد.
فرض کنید در هوایی گرم راهی شمال شده‌اید چنان‌چه ویلایتان هوشمند باشد قبل از رسیدن به ویلا می‌توانید سیستم کولر را روشن کنید و در زمستان پیش از رسیدن به ویلا، بخاری‌ها را در حالت ON بگذارید، موتورخانه مرکزی را تنظیم کنید، چیلرها را کنترل نمایید و پمپ‌ها، هواسازها و موارد این چنینی را بارها و بارها تغییر وضعیت دهید. چنین قابلیت‌هایی ضمن این زندگی راحت‌تری را سبب می‌شوند و به آسایش شما ختم می‌گردند بر کاهش مصرف انرژی نیز اثر شایانی می‌گذارند.

مزایای هوشمندسازی ویلا به همین جا ختم نمی‌شود، با کمک گرفتن از این فناوری جدید، می‌توانید چراغ‌های ویلا را در ساعات خاصی خاموش کنید یا در تایم مشخصی روشن نمایید، می‌توانید ساعاتی را مقرر کنید تا چراغ‌ها بدون کنترل و به صورت خودکار خاموش و روشن گردند. به عبارت بهتر تمام این سیستم‌ها قابلیت انجام امور به صورت خودکار را دارند ضن این که می‌توانید از راه دور تنظیمات را تغییر دهید. این سیستم‌ها قسمت‌های ورودی و خروجی ویلا را کنترل می‌کنند، در صورت نشتی گاز اعلام خطر می‌نمایند و مشکلات موجود در زمینه برق و آب را یادآور می‌شوند.

ترکیدن لوله از دیگر موارد دردسر آفرینی است که در نبود شما می‌تواند خسارت‌بار باشد، برخی صاحبان ویلا چنین مصیبت‌هایی را پیش‌بینی می‌کنند و قبل از آن که ویلا را ترک کنند آب موجود در لوله را به خوبی تخلیه می‌نمایند با این هدف که اتفاقی مشابه رخ ندهد و مشکلی گریبان‌گیرشان نشود. برخی نیز در فصول سرما به ناچار سیستم‌های گرمایشی را روشن می‌گذارند تا ترکیدن لوله آب را غیرممکن سازند، با این حال این روش با هزینه‌هایی همراه خواهد بود. بنابراین دروغ نیست که می‌گویند هوشمندسازی ویلا مساوی با کاهش انرژی و حتی سوخت است.